If I Ruled

Kortfilmen If I Ruled (2015) kombinerar på ett effektivt sätt dokumentariskt och fiktivt berättande, och för samtidigt fram sin ståndpunkt på ett positivt och rörande sätt och upplivar hopp om förändring.

If I Ruled skapades via en workshop tillägnad till ungdomar i samarbete med manusförfattarna Jenni Kangasniemi och Aino Suni. Filmens huvudpersoner är sex tonårsflickor från Vanda som modigt deltog i de utmaningar som filmen krävde. Var och en av flickorna drömmer om en förändring och i filmen fick de chansen att föra fram sina drömmar och önskemål.

Flickorna deltog i manusskrivandet och filmens vardagliga teman behandlar såväl mobbning som kärlek. Genom personliga, individuella berättelser kan vi följa universella teman som är bekanta för ungdomar i alla åldrar.

Kollegorna Suni och Kangasniemi har bidragit med ett professionellt grepp i skapandet av filmen och använder sig av både fiktiva och dokumentariska berättartekniker.

Lösenordet till filmen beställas genom denna länk.

  • Är If I Ruled en dokumentär?
    Vilka dokumentariska grepp innehåller filmen?
  • Vad i filmen är fiktivt?
    Vilka delar av filmen anser du vara fiktiva?
  • Hur lätt kan man åtskilja dokumentarisk och fiktivt berättande?
    Fundera på dessa skillnader och hur du personligen skiljer dem.
  • Känner du igen flickornas tankar i din egen vardag?
    Kändes flickornas tankar bekanta för dig?
    Var det lätt att identifiera sig med flickorna?
  • Hur förhåller du dig till någon som blir mobbad?
  • Har du någon gång drömt om att förändra världen?
    Om ja – vad skulle du förändra?

If I Ruled (Finland 2015, längd 10 min)

Regi: Jenni Kangasniemi, Aino Suni
Manus: Jenni Kangasniemi, Aino Suni
Klipp: Anniina Kauttonen
Musik: Mosai
Produktion: Tuffi Films
Finskt tal, engelskspråkig text
Tillåten för alla åldrar
Rekommendation: över 10 år